می دونستی توی این هیرو ویر بازار قیمت و موجودی رایان دیجیت به روزه؟!
با ما در ارتباط باشد. 09915561288 09172105190

کاربردهای قلم نوری

قلم نوری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در گذشته، تنها روش موجود برای وارد کردن اطلاعات یا نگارش دستی به کامپیوتر، اسکن کردن بود. اما امروزه، با ورود قلم‌های نوری به دنیای دیجیتال، این فرایند بسیار راحت‌تر شده است و می‌توان اطلاعات نگارشی را بی‌واسطه وارد کامپیوتر کرد. از طرفی طراحی و ترسیم همیشه یکی‌ از محبوب‌ترین روش‌های بیان مفاهیم بوده است، قلم‌ نوری طراحی، ترسیم و حتی نوشتن داده‌ها و انتقال آن به کامپیوتر را بسیار آسان‌تر کرده است. شاید بگویید انجام این کار‌ها با استفاده از ماوس و کیبورد هم امکان‌پذیر است، اما ماوس و کیبورد ابزار مناسبی برای‌مشاغلی که با طراحی و ترسیم سر و کار دارند، نیستند. با استفاده از قلم نوری‌ می‌توانید هر آن‌چه در ذهن دارید ک می‌توانید با قلم روی کاغذ رسم کنید را، در کامپیوتر هم مشاهده کنید.

اگر به دنیای دیجیتال علاقه دارید، شغلی دارید که به طراحی دیجیتال نیاز دارد و مایلید بیشتر با قلم نوری آشنا شوید، حتما تا انتهای مقاله کاربرد قلم نوری در رایان دیجیت با ما همراه باشید.

قلم نوری چیست؟

شاید شما قلم نوری را با نام‌هایی مثل تبلت گرافیکی، تبلت طراحی، پد طراحی و… بشناسید. قلم نوری یا pen tablet، یک قلم به‌همراه یک صفحه یا پد است که با کشیدن قلم روی پد، می‌توانید طرحی که ترسیم می‌کنید را روی نمایشگر مشاهده کنید. در ابتدا قلم‌های نوری برای ثبت امضای الکترونیکی در سازمان‌ها و اداره‌جات استفاده می‌شدند، اما به‌مرور و با پیشرفت قلم‌های نوری، استفاده از آن‌ها گسترش یافت و در حوزه‌های مختلفی مثل نسخه‌‌نویسی، طراحی و نقاشی، دست‌خط نرم، نقشه‌کشی و … به‌کار گرفته شد.

برندها و شرکت‌های زیادی مشغول تولید و ارتقای این محصول هستند و به‌دلیل رقابت بین تولیدکنندگان، قلم‌های نوری خلاقانه و پیشرفته‌ای با قابلیت‌هایی مثل حساسیت به فشار، حساسیت به زاویه، پاک‌کن انتهای قلم، مالتی تاچ و کلیدهای میانبر، دائما وارد بازار می‌شوند.

قلم نوری دارای دو نوع نمایشگردار و بدون نمایشگر است، قلم‌های نوری نمایشگردار، یک صفحه نمایش دارند که تصویر کامپیوتر را باکیفیت دریافت می‌کنند و قلم روی آن حرکت می‌کند. قلم‌های نوری بدون نمایشگر، دارای یک پد یا صفحه هستند که هنگامی که طراح قلم را روی پد حرکت می‌دهد، طرح ترسیم شده را در صفحه کامپیوتر مشاهده می‌کند.

انواع قلم نوری چیست؟

قلم‌های نوری در‌گذشت زمان تغییرات زیاده کرده و هرروز پیشرفته‌تر شدند، همین‌ موضوع باعث جذب طرفداران و مشتریان زیادی از مشاغل مختلف برای خرید قلم نوری و در نتیجه رقابت بیشتر بین تولیدکنندگان شد. امروزه قلم‌های نوری با قابلیت‌های زیادی مثل کلیدهای میانبر حرکت لمسی، حساسیت بیشتر نسبت به فشار و زاویه‌ها، قرارگرفتن پاک‌کن در انتهای قلم، اسکرول، افزایش کیفیت و رزولوشن و سایزهای مختلف، در بازار عرضه می‌شوند.

قلم‌های نوری به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول یعنی قلم نوری نمایشگردار یا مانیتور دار که در آن‌ها، قلم مستقیما روی مانیتور حرکت می‌کند و دسته دوم که در آن‌ها قلم صرفاً روی پد حرکت می‌کند و تصویر در کامپیوتر قابل مشاهده است.

تفاوت قلم های نوری نمایشگردار و بدون نمایشگر

قلم نوری نمایشگردار دارای یک مانیتور است که به کامپیوتر وصل می‌شود و شما تصویر کامپیوتر را در مانیتور خود خواهید داشت. قلم را روی مانیتور حرکت می‌دهید و طرح دل‌خواهتان را پیاده می‌کنید. قلم نوری نمایشگردار بیشتر مناسب طراحان است و در صفحه کامپیوتر جزییات و کیفیت بیشتری را در اختیار طراحان قرار می‌دهد. قلم‌های نوری مانیتوردار در حال حاضر پیشرفته‌ترین و گران‌ترین نوع قلم نوری هستند و رزولوشن آن‌ها از ۱۰۰۰ نقطه در اینچ به ۲۰۰۰ نقطه یا بیشتر می‌رسد.

قلم نوری بدون نمایشگر به‌جای مانیتور، دارای یک پد است که به کامپیوتر وصل می‌شود و با حرکت دادن نوک قلم روی پد، نشانگر ماوس در صفحه کامپیوتر حرکت می‌کند. قلم نوری بدون نمایشگر نیز در مشاغل مختلف کاربرد دارد و برای استفاده از آن، باید دقت‌تان را در هماهنگی قلم و صفحه کامپیوتر افزایش دهید.

تفاوت قلم نوری با ماوس چیست؟

طراحی کردن با ماوس، دارای محدودیت‌های زیادی مثل یکسانی خطوط طراحی، خستگی مچ دست، محدودیت در حرکت ماوس، لرزش و دقت پایین است. مهم‌ترین تفاوت قلم نوری با ماوس، عدم محدودیت است‌. زمانی که از قلم نوری برای طراحی استفاده می‌کنید، می‌توانید ضخامت خطوط را با فشار قلم به پد تنظیم کنید، به دلیل حالت فیزیکی قلم، مچ دستتان به اندازه کار با ماوس خسته نمی‌شود؛ چرا که این قلم‌ها به‌گونه‌ای طراحی شدند که از آسیب تاندونی ناشی از فشار به دست جلوگیری می‌کنند. همچنین می‌توانید در حالی که طراحی خود را با دقت و بدون لرزش انجام می‌دهید، طرح‌تان را به‌راحتی و با تسلط کامل روتوش کنید‌.

قلم‌های نوری از ابزارهای محبوب طراحان هستند چرا که محدودیت‌های طراحی دیجیتال گذشته را برداشته‌اند و باعث ارتقای کیفیت کار طراحان شده‌اند.

کاربردهای قلم نوری چیست؟

شاید تصور کنید قلم نوری فقط برای طراحان است؛ البته که طراحان می‌توانند با استفاده از قلم نوری کارهای زیادی انجام دهند، از جمله طراحی لوگو، طراحی لوگو موشن، طراحی نقشه‌ها و …

امروزه کاربرد و محبوبیت قلم‌های نوری بسیار افزایش یافته است‌. یکی از مهم‌ترین زمینه‌های استفاده از قلم نوری، تدریس و آموزش آنلاین است که در دوره کرونا بیشتر شد. زمینه دیگری که استفاده از قلم نوری در آن اهمیت زیادی دارد، معماری و نقشه‌کشی است که به معماران اجازه می‌دهد بدون محدودیت، نقشه‌ای که در ذهن دارند را به صفحه کامپیوتر خود منتقل کنند. از زمینه‌های دیگر استفاده از قلم نوری می‌توان به نسخه‌نویسی توسط پزشکان اشاره کرد که برای این کار بیشتر از قلم‌های بدون نمایشگر برای ثبت دیجیتالی نسخه‌ها استفاده می‌کنند. با توجه به فراگیر شدن تکنولوژی در تمام مشاغل، قلم‌ نوری گزینه‌ای است که می‌تواند در اکثر شاخه‌ها موجب سهولت در کار شود و نتیجه بهتری ارائه دهد.

مدل‌های معروف قلم نوری کدام‌اند؟

قلم نوری مدل‌های مختلفی در بازار دارد، اما پیشنهاد ما این است که با توجه به زمینه‌ای که می‌خواهید در آن از قلم نوری استفاده کنید، مدل آن را انتخاب کنید. در این قسمت به بررسی مدل‌های معروف قلم نوری در زمینه‌های مختلف می‌پردازیم.

قلم نوری مناسب تدریس آنلاین

اکثر‌ قلم‌های نوری برای تدریس آنلاین مناسب‌اند و محدودیت زیادی در استفاده از آن‌ها وجود ندارد. اما برای اینکه تدریس راحت‌تر انجام شود، قطعا صفحه نمایشی با ابعاد بزرگ الزامی است. به‌همین دلیل پیشنهاد ما استفاده از مدل‌هایی مثل H950P و DDECO 01V2 ِیا MEZZROW VIN1060 PLUS است.

قلم نوری مناسب تصویرسازی

افرادی که در زمینه‌های طراحی انیمیشن، تصویرسازی و طراحی بنر از قلم نوری استفاده می‌کنند، باید از قلم‌های نوری که رزولوشن بالا، نرخ پاسخگویی بالا، حساسیت به فشار و حساسیت به زاویه ۶۰ درجه را دارند، استفاده کنند. همچنین استفاده از قلم‌های نوری با صفحه بزرگ‌تر به آن‌ها اجازه می‌دهد با دست باز طراحی کنند و محدودیت کمتری داشته باشند. توصیه ما استفاده از مدل‌های H1161, H610 از برند هویون و مدل‌های DECP PRO, DECO PRP SMALL و DECO 01V2 از برند ایکس پی پن است. این مدل‌ها دارای قابلیت‌های مناسب طراحان و کلیدهای میانبر زیادی است که نیاز به کیبور را به حداقل یا صفر می‌رساند.

قلم نوری مناسب اتوماسیون اداری

به اتوماسیون‌های اداری و اداره‌ها پیشنهاد می‌شود از قلم‌هایی استفاده کنند که با نرم‌افزار و ویندوز نصب شده اداره، سازگاری داشته باشد. اغلب قلم‌های نوری با تمام دستگاه‌ها سازگاری دارند اما مدل‌هایی مثل وکام وان، نسبت به سال ساخت‌شان، سازگاری بیشتری یا تمام دستگاه‌ها دارند.

قلم نوری مناسب امضا

بعضی سازمان‌ها و اداره‌ها، از قلم نوری فقط برای دریافت و ثبت امضای کارکنان و ارباب رجوع استفاده می‌کنند. قلم نوری مناسب امضا نیاز به ویژگی‌های خاصی ندارد؛ تنها نکته قابل توجه، سایز پد است که مناسب و راحت باشد.

قیمت قلم نوری به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل مختلفی بر روی قیمت قلم نوری تاثیر می‌گذارند اما بیشترین تاثیر را سه عامل اندازه محدوده طراحی، وجود مانیتور و قدرت پردازش دارد که در اداکه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اندازه محدوده طراحی

یکی از مهم‌ترین عواملی‌ که روی قیمت یک قلم نوری تاثیرمی‌گذرد، سایز صفحه نمایش است. قطعا داشتن صفحه نمایش یا مانیتور بزرگ‌تر به طراح عرصه بیشتری برای ابراز می‌دهد و راحت‌تر می‌تواند طرحی که در ذهن دارد را روی مانیتور پیاده کند. هرچه صفحه نمایش قلم نوری بزرگ‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.

وجود یک مانیتور یا صفحه نمایش

قطعا وجود یک مانتیور یا صفحه نمایش، تجربه کاربری بهتری برای طراحان فراهم می‌کند. قلم نوری بدون نمایشگر به‌دلیل این‌که برای نمایش طراحی باید به کامپیوتر وصل شود و طرح را روی صفحه کامپیوتر دید، چندان دلخواه طراحان نیست و افراد حرفه‌ای و حتی مبتدی‌ها ترجیح می‌دهند روی طرحی که می‌کشند تسلط کامل داشته باشند و بتوانند با دقت بیشتری کار کنند. قلم نوری نمایشگردار این امکان را به طراحان می‌دهد و همین موضوع باعث افزایش قیمت آن نسبت به مدل‌های بدون صفحه نمایشگر می‌شود.

قدرت پردازش

مدل‌های قدیمی‌تر قلم‌های نوری نمایشگردار، باید حتما به کامپیوتر وصل می‌شد و تصویر کامپیوتر را نمایش می‌داد. اما امروزه، قدرت پردازش قلم‌های نوری نمایشگردار بیشتر شده است و دیگر برای استفاده نیازی به متصل شدن به کامپیوتر ندارد. در این نوع قلم‌ها می‌توان هر نرم‌افزار و برنامه‌ای را بی‌واسطه نصب و اجرا کرد؛ چرا که آن‌ها در واقع یک کامپیوتر قدرتمند، سبک و قابل حمل هستند. یکی از‌معروف‌ترین این تبلت‌های گرافیکی، مایکروسافت سرفیس است که قیمت نسبتاً بالایی دارد.

قلم نوری خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

این‌که بگوییم قلم نوری خوب دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد کار آسانی نیست، خوب بودن قلم نوری کاملا نسبی است و به انتظارات و زمینه‌ای که می‌خواهید از قلم نوری استفاده کنید، بستگی دارد.

اگر به‌تازگی قصد دارید وارد دنیای طراحی دیجیتال شوید و مبتدی هستید، پیشنهاد می‌کنیم تمام بودجه خود را صرف خرید قلم نوری حرفه‌ای نکنید و با مدل‌هایی که قیمت مناسبی دارند شروع کنید‌. اگر طراح حرفه‌ای هستید، قطعا بهترین مدل‌های قلم نوری را می‌شناسید‌. قلم‌های نوری که صفحه نمایشگر دارند، گزینه عالی برای طراحان حرفه‌ای هستند. در صورتی که محدودیت قیمت نداشته باشید، مایکروسافت سرفیس پرو بهترین انتخاب است.

اما در مجموع نکاتی وجود دارند که هنگام خرید قلم نوری می‌توانید به آن‌ها توجه کنید. از جمله این‌که:

  • قلم نوری شما نباید Delay داشته‌باشد‌.
  • تمام برندها را بررسی کنید و از تجربه دیگران در این زمینه استفاده کنید.
  • نیازهای خود را بررسی کنید و قلمی را انتخاب کنید که کلیدهای میانبری متناسب با نیاز شما داشته‌ باشد.
  • اغلب، قلم‌های نوری ساده کار طراحی را راه می‌اندازند.
  • برای دستگاه‌های ۱۵ تا ۲۲ اینچ، قلم نوری با اندازه کوچک مناسب است.

 جمع بندی

هنگام خرید قلم نوری حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. همچنین، نیازسنجی کنید و قلمی را انتخاب کنید که خواسته‌های شما را برآورده کند نه بیشتر! چرا که مدل‌های قلم‌ نوری موجود در بازار بسیار متنوع هستند و ممکن است هنگام گشت و گذار بین مدل‌ها، نیاز خود را فراموش‌ کنید و در دام آپشن‌ها بیفتید اگر نیاز به راهنمایی جهت خرید قلم نوری داشتید میتوانید با پشتیبان های فروشگاه رایان دیجیت موضوع را مطرح کنید، ما با کمال میل پاسخگوی سوالات و ابهامات شما هستیم.

در این مقاله سعی کردیم بگوییم قلم نوری چیست و اطلاعات کاملی را درباره انواع آن به‌ شما ارائه دهیم تا بتوانید ضمن آشنایی با قلم نوری، انتخاب راحت‌تری را داشته باشید و از طعم شیرین تکنولوژی در محیط کار خود لذت ببرید‌. امیدواریم مطالب گفته شما برای شما مفید واقع شود.